Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /blogmeskiegacie/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Pora na inwestycje w złoto! - MĘSKIE-SPRAWY.PL

Pora na inwestycje w złoto!

MAMY BREXIT. I CO DALEJ?

Stało się! W referendum zwyciężyli zwolennicy Brexitu, rynki walutowe wariują: frank znowu poszybował w górę ku rozpaczy „frankowiczów”, a złoty słabnie. Giełda trzęsie się w posadach, indeksy lecą w dół, a analitycy zgodnie twierdzą, że takiej sytuacji nie było na rynkach finansowych od czasu ostatniego kryzysu finansowego. A co na to inwestorzy? Poszukują bezpiecznych form inwestowania. W co warto ulokować kapitał, by nie stracić, ale i zyskać? Odpowiedź na dziś to: złoto!


ZŁOTO

Złoto inwestycyjne nie jest objęte podatkiem VAT, w związku z czym traktować je można jako walutę. Nie można go dodrukować, tak jak robi się to z pieniądzem papierowym, który sam w sobie nie ma żadnej wartości. Inwestowanie w złoto jest najbezpieczniejszą alternatywą w erze niepewności finansowej, która następuje od pewnego czasu. Złoto było podstawą systemu pieniężnego na świecie do lat 60. XX wieku.

gold-bullion-163553_960_720

 

W przypadku nadejścia nowego kryzysu finansowego oraz bankructw państw, czego zdążyliśmy już doświadczyć blisko 10 lat temu, a co powtarza się niezmiennie od dziesiątków lat, złoto nie straci na wartości. Oprócz tego złoto daje nam możliwość spekulacji – mechanizm jest bardzo prosty: będąc już w posiadaniu złota, czekamy aż podrożeje, by wtedy się go pozbyć i nieźle zarobić. Poniższy wykres pokazuje, że cena złota wzrasta, gdyż w okresach niestabilności rynków finansowych wiele banków centralnych decyduje się na zwiększenie swoich rezerw właśnie w złocie. Wynikiem ostatniego kryzysu 2007-2011, był także fakt, iż w 2011 roku złoto przekroczyło cenę 1900 dolarów za uncję! Na złocie, jak widać, można zarobić – i to nie mało!


KUP I ZAKOP

Zakupu złota można i najlepiej dokonać u pośrednika-detalisty, tak zwanego dealera złota. Zwykle im mniejsza jest sztabka lub moneta, tym większa jest marża dealerska. Dlatego nabywanie bulionu o masie mniejszej niż jedna uncja jest niezbyt opłacalne. Jeśli dokonujemy zakupów detalicznych (załóżmy 20 uncji) lepiej (choć nieco drożej) wybrać monety bulionowe, gdyż łatwiej sprawdzić ich autentyczność oraz łatwiej potem sprzedać. Dokonując zakupu w mennicy warto sprawdzić, czy posiada ona akredytację Giełdy złota w Londynie, ponieważ tylko takie sztabki akceptowalne są na całym świecie. Największą mennicą w Polsce jest Mennica Polska, która niestety nie posiada akredytacji LBMA, dlatego złote sztabki Mennicy Polskiej można sprzedać tylko w NBP lub w lokalnych punktach skupu złota.

Jak przechowujemy złoto? Przede wszystkim trzymamy je pod własną kontrolą. Mamy mieć do niego dostęp w każdej chwili, by w najdogodniejszym momencie móc je natychmiast sprzedać. To nie żart, ale najlepszym sposobem jest… zakopanie go w ogródku, oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu większych ilości kruszcu, można zdać się na wyspecjalizowaną w kwestii przechowywania firmę, która nie jest bankiem. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami takiej przyjemności.

 

garden-1176406_960_720